ČLÁNEK

Vybojovali jsme to týmovým výkonem, říká o stříbru Jakub Lauko

12.08.2017 | Klára Petrásková

Obhajoba loňského titulu to sice není, stříbrné medaile jsou však pro juniory obrovským úspěchem. Před turnajem by totiž jen málokdo hádal, že do finále se v konkurenci ostatních reprezentací probojuje právě ta česká. Poslední krok k titulu sice nevyšel, Češi se ale rozhodně nemají za co stydět. Turnajem prošli pouze s dvěma porážkami a ta druhá přišla právě ve finále. „Můžu dát ruku do ohně za každého, že do zápasu dal sto procent. Kanada ale byla prostě lepší, k tomu asi nejde říct nic jiného,“ povzdechl si po zápase Jakub Lauko.

Právě on byl pro finálový duel pověřen kapitánským „céčkem“, jelikož Libor Zábranský zůstal kvůli poranění mimo hru. „Cítil jsem za ostatní větší zodpovědnost, ale jinak to byl úplně normální zápas,“ hlásí Lauko. „Chtěli jsme do toho skočit, ale Kanada nás k tomu moc nepustila,“ vyjádřil se vzápětí k záměru, s jakým Češi do posledního utkání na turnaji nastupovali.

Kanada výborně bruslila, dobře kombinovala v útočném pásmu a Čechy k příliš mnoha věcem nepustila. Ještě v první třetině se ujala vedení, které postupně navýšila a udržela až do konce. „Můžu dát ruku do ohně za každého, že do zápasu dal sto procent. Kanada ale byla prostě lepší, k tomu asi nejde říct nic jiného. Největší problém nám dělal jejich pohyb. Bylo vidět, že jsme nestíhali jak v útoku, tak v obraně,“ hodnotí forvard reprezentace.

A jak vlastně vypadal finálový den v podání českého týmu? „Na snídani jsme vstávali trošku později a pak jsme měli trochu volna. Mohli jsme si zahrát fotbal na hotelu nebo prostě jenom odpočívat. Byl to klasický zápasový den, jen z atmosféry bylo cítit, že jde o finále,“ popisuje kmenový hráč chomutovských Pirátů.

Letošní osmnáctka, která se na Memoriálu představila, neměla na soupisce žádná velezvučná jména. Žádného hráče, který by už před turnajem byl pasován do role lídra, který bude zápas co zápas střílet hromadu gólů. O to cennější pak účast ve finále je. „Vybojovali jsme to jenom týmovým výkonem, nikdo nijak extra nevyletěl, že by to táhl. Hráli jsme jeden za všechny,“ přikyvuje Jakub Lauko.

Je pochopitelné, že bezprostředně po prohraném finále není hráčům do smíchu a převládá spíše zklamání. Ale statut druhého nejlepšího týmu už Čechům nikdo nevezme. „Medaile určitě víc oceníme s odstupem času, teď ještě převládá prvotní zklamání. Ale za čas je určitě budeme brát jako obrovský úspěch,“ souhlasí sedmnáctiletý útočník.

Krátké zprávy

Přátelská utkání

28.6. - Před startem samotného turnaje Ivan Hlinka Memorial Cup 2017 se 5. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den zahrají s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.6. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.

Twitter MIH

8.6. - Ivan Hlinka Memorial Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

The No. 1 pick in the #NHLDraft is a #HlinkaGretzkyCup alumnus ... Rasmus Dahlin (Sweden, 2016) goes first overall to the @BuffaloSabres. ????

Twitter

ICYMI | @HockeyCanada names Gilles Bouchard as head coach of @HC_Men at upcoming #HlinkaGretzkyCup. hc.hockey/NMU18coaches

Facebook

V Edmontonu představili Hlinka Gretzky Cup. Akce se zúčastnili mj. Liběna Hlinková, generální sekretář ČSLH Martin Urban a legendární Wayne Gretzky. Více ?? http://hlinkamemorial.cz/clanek.asp?id=450

Facebook

Team photo: Česká osmnáctka - stříbrný tým z Ivan Hlinka Memorial Cupu 2017.

Facebook

Na finále memoriálu se přišli podívat i útočník Dallas Stars Radek Faksa s Jiřím Fischerem. Na rozhovor s ředitelem pro hráčský rozvoj Detroit Red Wings se podívejte na HokejkaTV: http://www.hokej.cz/tv/hokejka/video/2560

Facebook

Poháry nejlepším dvěma týmům předali starosta Břeclavi Pavel Dominik a generální ředitel Hockey Canada Tom Renney.